W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemem zdrowotnym, jakim jest depresja. Depresja jest to nic innego, jak silne oraz długotrwałe utrzymywanie się stanu zaburzonego nastroju, jak również myślenia. Depresja może pojawić się u osób w różnym wieku i niezależnie od statusu społecznego. Ważne jest jednak, aby w odpowiedni sposób z takim stanem walczyć, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Czy depresja jest uleczalna?
Wiele osób zapewne zastanawia się, czy depresja jest uleczalna? Wobec tego należy powiedzieć, że tak, aczkolwiek w niektórych przypadkach potrzebne będzie zastosowanie odpowiedniej terapii, a nie samo przyjmowanie leków farmakologicznych. Bowiem, jeżeli zostanie zastosowana niewłaściwa metoda leczenia to można liczyć na nawrót depresji. Nawrót taki zdarza się u aż trzydziestu procent osób. Warto jednak potrafić w prawidłowy sposób rozróżnić stan depresyjny od zwykłego przygnębienia. Podstawową różnicą między tymi dwoma stanami jest przede wszystkim to, że stan przygnębienia nie trwa dłużej, niż kilka dni i nie towarzyszą mu jakiekolwiek okołodobowe wahania nastroju, czy też zaburzenia związane ze snem. Osoba, która cierpi na stan przygnębienia również nie wykazuje myśli samobójczych, a to niestety bardzo często pojawia się podczas borykania się z problemem depresji. Inną istotną informacją jest także to, że depresja znacznie częściej pojawia się u osób, które borykają się z problemami chorób somatycznych. Do takich chorób somatycznych można zaliczyć: cukrzycę, chorobę wieńcową, niedoczynność tarczycy, ale również menopauzę.
Czy ośrodek leczenia będzie w stanie pomóc nam skutecznie wyjść z depresji?
Ośrodek leczenia depresji jest najskuteczniejszym sposobem, aby móc całkowicie wrócić do pełni zdrowia psychicznego. Miejsca takie oferują zarówno leczenie prywatne, jak i leczenie publiczne. Oznacza to, że za pomocą skierowania od specjalisty, za takie leczenie nic nie zapłacimy. W naszym kraju jest kilka takich ośrodków. Dlatego też jest możliwość zapoznania się z ich ofertą, jak również wybrania takiego miejsca, które w największym stopniu będzie spełniało wszystkie oczekiwania osoby chorującej na depresję. Ośrodki takie oferują w większości przypadków leczenie trzydziestodniowe. Osoby przebywające w takim miejscu są pod stałą opieką terapeutów, psychologów, jak również psychiatrów.
Co należy zaliczyć do kluczowych objawów depresji?
Do kluczowych objawów depresji należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie, jak:
- obniżony nastrój,
- wahania nastroju,
- obniżoną samoocenę,
- pojawiające się myśli samobójcze,
- brak chęci do życia,
- pesymistyczne postrzeganie przyszłości,
- nasilone poczucie winy,
- zaburzenia snu.
W związku z tym, jeżeli powyższe stany utrzymują się długotrwałe to niezbędna będzie konsultacja lekarska, która pomoże w obraniu odpowiedniej metody leczenia, a co za tym idzie, pomoże w wyjściu z takiego problemu zdrowotnego. Im szybciej dana osoba zdecyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty, tym prędzej będzie w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu.
Podsumowanie
Depresja jest stanem, który nie tylko negatywnie może wpływać na nas samych, ale również na osoby z naszego bliskiego otoczenia. Depresja jest chorobą, która w pewien sposób wyklucza nas z życia społecznego i powoduje, że czujemy się przytłoczeni wszystkim co nas otacza. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że ze stanem takim można w odpowiedni sposób walczyć. Im szybciej taka walka zostanie podjęta, tym lepiej dla nas i naszych najbliższych.