Z problemem uzależnień boryka się naprawdę wiele osób. Niestety, nałóg wywiera destrukcyjny wpływ nie tylko na nasze życie prywatne, ale i zawodowe. Szkodzi też naszemu zdrowiu. Warto byłoby więc dowiedzieć się, ile czeka się na odwyk i jak takie leczenie przebiega.
Po jakim czasie można dostać się na odwyk?
Wbrew pozorom, wiele osób decyduje się na odwyk narkotykowy bądź też na odwyk alkoholowy. Mimo, że pobyt w ośrodku zamkniętym nie należy do najprzyjemniejszych, może stanowić dla nas szansę wyjścia na prostą. Wielu z nas może jednak zastanawiać się nad tym, ile właściwie czeka się na odwyk. Nie da się bowiem ukryć, że zdecydowana większość z nas postawi na odwyk w ramach NFZ. Jest to opcja o wiele korzystniejsza pod względem finansowym od leczenia w prywatnym ośrodku. Niestety, nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie o to, jak długo będziemy czekać na odwyk. Wiele zależy od konkretnego ośrodka, w którym chcemy podjąć leczenie. Nie zawsze jednak możemy czekać na terapię w interesującym nas miejscu. Jeżeli zależy nam na czasie, dobrze byłoby podzwonić po kilku różnych ośrodkach i dowiedzieć się, jaki jest czas oczekiwania na leczenie w nich. Jeśli czas oczekiwania na terapię w ramach NFZ będzie mimo wszystko zbyt długi, pomyślmy o kuracji w prywatnym ośrodku.
Jak przebiega odwyk w ośrodku zamkniętym?
Bez względu na to, czy decydujemy się na odwyk lekowy, czy alkoholowy, zazwyczaj chcemy wiedzieć, jak właściwie przebiega leczenie w ośrodku zamkniętym. Na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, że najmniej przyjemna jest pierwsza faza leczenia, zwana detoksem. Odtruwanie organizmu może być powiązane z szeregiem uciążliwych dla pacjenta skutków ubocznych. Postarajmy się jednak zachować spokój, bo doświadczony i wykwalifikowany personel będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. W razie konieczności, zostaną nam podane odpowiednie lekarstwa. Trzeba zdawać sobie także sprawę z tego, że ważną część odwyku stanowi psychoterapia. Mowa tu zarówno o psychoterapii indywidualnej, jak i o psychoterapii grupowej. Czasami mamy wpływ na to, w której z nich będziemy uczestniczyć, a czasami nie. Wiele zależy bowiem od konkretnej placówki. Bardzo często, pacjenci ośrodków odwykowych mają możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej. Jeżeli chodzi o czas trwania odwyku, może wahać się on w granicach od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wiele zależy od konkretnego przypadku, jak również od placówki, w której poddamy się leczeniu. Po opuszczeniu ośrodka zamkniętego, musimy pamiętać o konieczności przestrzegania zasad abstynencji. Dobrze byłoby, gdybyśmy kontynuowali psychoterapię uzależnień w warunkach ambulatoryjnych. Wówczas istnieje spora szansa na to, że nasze problemy nie powrócą. Jeżeli oprócz uzależnienia dokuczają nam inne problemy zdrowia psychicznego, nie zwlekajmy z konsultacją psychiatryczną. Alkoholizm oraz narkomania znacząco zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych oraz lękowych. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo wówczas będziemy wiedzieć, jak sobie pomóc.