Wiele osób we współczesnym świecie zmaga się z różnego rodzaju uzależnieniami. Najpowszechniejsze są uzależnienia od alkoholu, narkotyków, seksu, zakupów czy pracy. Niestety, destrukcyjny wpływ uzależnień na nasze życie jest oczywisty. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jak przebiega leczenie uzależnień. Jedną z możliwości jest terapia w ośrodku zamkniętym. Należy mieć świadomość tego, w jakich okolicznościach jest ona zalecana. Warto także zastanowić się nad tym, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze ośrodka zamkniętego. Najważniejsze jest bowiem znalezienie miejsca, w którym będziemy mogli liczyć na fachową pomoc.
Jak wygląda leczenie w ośrodku zamkniętym i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które wzbudza skrajne emocje. Jak się jednak okazuje, w miejscu tym świadczy się profesjonalną pomoc. Dzięki niej, osoby zmagające się z poważnymi uzależnieniami mogą z nich wyjść. Podczas terapii w ośrodku zamkniętym, chory może liczyć na profesjonalną pomoc 24 godziny na dobę. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że leczenie będzie dla pacjenta dość komfortowe. Warto mieć świadomość tego, że terapia w ośrodku zamkniętym polecana jest naprawdę różnym pacjentom. Zazwyczaj jednak powinny korzystać z niej osoby, które zmagają się z naprawdę poważnym uzależnieniem. Nie da się ukryć, że w ośrodkach zamkniętych leczy się najwięcej osób uzależnionych od alkoholu oraz narkotyków różnego rodzaju. Jak wygląda leczenie w ośrodku zamkniętym? Warto mieć świadomość tego, że przebiega ono etapami. Najważniejsze jest odtrucie organizmu pacjenta, zwłaszcza jeśli jest on uzależniony od groźnych narkotyków bądź od alkoholu. Ważne jest także to, aby pacjent nie miał dostępu do substancji bądź przedmiotu, od którego jest uzależniony. W przeciwnym bowiem razie, leczenie na pewno nie będzie skuteczne. Istotną rolę odbywają również konsultacje psychiatryczne, jeżeli zachodzi potrzeba ich przeprowadzenia. Czasami niezbędna jest terapia farmakologiczna zaburzeń psychicznych, które towarzyszą uzależnieniom. Ponadto, niesamowicie istotne jest to, aby pacjent uczestniczył w psychoterapii indywidualnej oraz grupowej. Dzięki temu będzie mógł lepiej zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia. Możliwe będzie również poznanie niedestrukcyjnych sposobów radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trwa leczenie uzależnienia w ośrodku zamkniętym, ale na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Terapia może trwać kilka miesięcy.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – co warto wiedzieć?
Wiele osób decyduje się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Nie ma się temu co dziwić, bo warunki w takich ośrodkach są bardzo dobre. Możemy liczyć na komfortowo urządzone pokoje, w tym na jedynki, najczęściej za dodatkową opłatą. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że poszczególne pomieszczenia w prywatnym ośrodku są niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym. Jak zaś powszechnie wiadomo, w miejscu, które prezentuje się dobrze, zdecydowanie lepiej jest się leczyć. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że leczenie w ośrodku prywatnym jest dość kosztowne. Nie musimy jednak zbyt długo czekać na wolne miejsce w interesującym nas ośrodku leczenia uzależnień.
Zamknięty ośrodek terapii uzależnień działający w ramach NFZ
Zamknięty ośrodek dla alkoholików NFZ to alternatywa dla prywatnego ośrodka. Na miejsce w takim miejscu trzeba niestety zaczekać przez dłuższy czas. Chętnych jest bowiem bardzo wielu, a ośrodki są przepełnione. Na szczęście, koszty związane z pobytem w ośrodku zamkniętym działającym w ramach NFZ nie są tak wysokie jak koszty powiązane z pobytem w ośrodku prywatnym. Każdy pacjent powinien liczyć się z tym, że personel musi opiekować się wieloma pacjentami w takim ośrodku. Z tego też względu, nie zawsze będzie można poświęcić pacjentowi tyle czasu, ile tego potrzebuje. Każdy pacjent chciałby zaś, aby traktowano go w indywidualny sposób.
Jak wybrać dobry ośrodek?
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków czy alkoholu to bez wątpienia miejsce, w którym można znaleźć profesjonalną pomoc. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak taki ośrodek wybrać. Jak wspomniano wyżej, możemy wybierać spośród ośrodków prywatnych oraz tych działających w ramach NFZ. Doskonałym pomysłem będzie zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych ośrodków. Co do zasady, im lepsze opinie o danym ośrodku, tym większe szanse na to, że będziemy zadowoleni z pobytu w nim. Należy unikać ośrodków, które posiadają wyłącznie negatywne opinie. Dla wielu osób kluczowe jest to, aby ośrodek znajdował się blisko miejsca zamieszkania. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Problem mogą mieć przede wszystkim pacjenci zamieszkujący niewielkie miejscowości. Istotne jest również i to, aby pamiętać o tym, że efekty leczenia są uzależnione przede wszystkim od zaangażowania pacjenta. Trzeba również mieć na uwadze to, że uzależnienia mają tendencję do nawracania i należy być na to przygotowanym.