Nałóg i uzależnienie są zjawiskami, które we współczesnym świecie stają się coraz większym problemem. Uzależnienie organizmu od konkretnej czynności lub substancji o działaniu psychoaktywnym dotyka nie tylko dorosłych. Niestety, coraz częściej nałogi rozwijają się wśród młodzieży, ze względu na łatwy dostęp do substancji psychoaktywnej oraz brak kontroli rodzicielskiej. Uzależnienie jest stanem, podczas którego dochodzi do zaburzenia czynności somatycznych oraz psychicznych, co prowadzi do silnej potrzeby dostarczania danej substancji do organizmu. Jednym z nałogów, który najczęściej spotykany jest wśród młodzieży jest uzależnienie od narkotyków. Aby uchronić swoich najbliższych przed narkomanią warto dowiedzieć się, jakie kroki pozwolą ustrzec ich przed sięgnięciem po narkotyk po raz pierwszy.
Co to jest narkomania?
Narkomania wśród młodzieży staje się coraz bardziej poważnym problemem. Już jednorazowe sięgnięcie po narkotyk może prowadzić do rozwoju uzależnienia, które stopniowo wyniszcza zdrowie fizyczne i psychiczne narkomana. Narkomania jest uzależnieniem organizmu od różnego rodzaju narkotyków, czyli substancji, której właściwości bezpośrednio wpływają na pracę mózgu i układu nerwowego. Osoby pozostające w nałogu narkotykowym bardzo często odczuwają silne uczucie konieczności przyjęcia kolejnej dawki substancji, które nazywane jest głodem narkotykowym. To bardzo trudne do zniesienia dla osoby uzależnionej uczucie, które dodatkowo połączone jest z realnym cierpieniem fizycznym.
Uzależnienie od narkotyków – przyczyny rozwoju nałogu
Narkomania jest destrukcyjnym uzależnieniem, które prowadzi do wyniszczenia zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. Narkoman w rodzinie często jest powodem strachu o przyszłość wśród rodziców i najbliższych osób, a także obwiniania się o dopuszczenie do uzależnienia. Głównymi przyczynami, które prowadzą do sięgnięcia po narkotyk są:
- czynniki społeczne, tak zwane popadnięcie w złe towarzystwo,
- próby zaimponowania nowym przyjaciołom,
- chęć dodania sobie odwagi,
- chęć odnalezienia się w grupie i wpasowania w otoczenie,
- ciekawość przed osiągnięciem tak zwanego haju,
- próby ucieczki od problemów towarzyskich oraz kłopotów rodzinnych,
- zaburzenia o podłożu psychicznym, do których należy niska samoocena i problemy emocjonalne,
- nuda, brak zainteresowań i pasji.
Znajomość przyczyn rozwoju narkomanii z pewnością może pomóc uchronić młodzież i najbliższych przed popadnięciem w nałóg.
Jak ochronić dziecko przed narkomanią?
Wiele rodziców i opiekunów młodzieży w wieku dorastania zadaje sobie pytanie, jak ochronić dziecko przed narkomanią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, niemniej jednak warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozwoju nałogu. Łatwy dostęp do substancji psychoaktywnych sprawia, że coraz częściej osoby w młodym wieku sięgają po narkotyki i w krótkim czasie uzależniają swój organizm. Aby ochronić dziecko przed rozwojem nałogu, należy zadbać o jego samoocenę oraz wiedzę na temat skutków spożywania narkotyków. Częste rozmowy, unikanie konfliktów i utrzymywanie dobrego kontaktu sprawia, że dziecko w wieku dorastania bezgranicznie ufa rodzicom i ma świadomość o ich miłości.
Aby rozpoznać wczesne stadium uzależnienia od narkotyków, warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju nałogu. Ich znajomość może pomóc wczesne rozpoczęcie leczenia, które jest pierwszym krokiem pozwalającym uwolnić się od nałogu. Objawami narkomanii są:
- widocznie rozszerzone źrenice, które nie reagują na zmianę światła,
- spadek masy ciała,
- przekrwione spojówki, zmieniony wzrok,
- zmiana zachowania: pojawienie się niekontrolowanych ataków śmiechu, płaczu lub przypływu słowotoku,
- uporczywy kaszel oraz krwotok z nosa,
- częste zaparcia lub nawracające rozwolnienia,
- nieuzasadnione pobudzenie ruchowe lub dziwne spowolnienie mowy oraz ruchów,
- ból klatki piersiowej lub głowy,
- częste omdlenia i zapaści,
- senność oraz nadmierna potliwość.
Po rozpoznaniu objawów uzależnienia dziecka od narkotyków warto zachować szczególną delikatność w trakcie konfrontacji. Agresywna rozmowa może doprowadzić do utraty kontaktu z dzieckiem lub pogorszenia relacji, a to główne przyczyny utrudnienia rozpoczęcia terapii lub leczenia.
Leczenie narkomanii – co warto wiedzieć?
Narkomania jest jednym z najtrudniejszych nałogów. Proces leczenia jest bardzo długi oraz żmudny, a jego przebieg jest zależny od zaangażowania pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych ośrodków leczenia uzależnień, które oferują profesjonalną pomoc, która umożliwia wyciągnięcie osobę uzależnioną z nałogu.
Warto pamiętać, że regularne przyjmowanie narkotyków prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu, czego konsekwencją może być nawet śmierć. W porę rozpoczęte leczenie narkomanii i pomoc, którą oferują terapeuci uzależnień, dają szansę na całkowite wyjście z nałogu i powrót do dawnego, normalnego życia. Aby nie dopuścić do jego rozwoju, bardzo ważne jest interesowanie się życiem dziecka oraz reagowanie na problemy, które pojawiają się w jego życiu.