Alkoholizm, choć nieczęsto tak postrzegany, jest chorobą. Chorobą, w której alkohol uzależnia chorego fizycznie i psychicznie, wyniszcza cały organizm, a spożyty w nadmiernych ilościach może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego ważne jest jak najszybsze zwrócenie się o pomoc i rozpoczęcie leczenia. Czy jest ono skuteczne i czy można całkowicie wyleczyć alkoholizm u pacjenta, dowiesz się z poniższego artykułu!
Objawy i skutki alkoholizmu
Początkowe objawy alkoholizmu są często ciężkie do wychwycenia, zarówno przez otoczenie, jak i samego uzależnionego. Zazwyczaj wydają się niewinne: 2-3 piwa codziennie po pracy – dla relaksu, weekendowe drinki dla lepszego humoru, zapijanie smutków i niepowodzeń, coraz częstsze picie w samotności, najczęściej w ukryciu… Z czasem pojawia się coraz większa tolerancja na ilość wypitego alkoholu, a chory coraz częściej odczuwa potrzebę sięgnięcia po niego. Kolejne etapy to głód alkoholowy, a także zaburzenia pamięci i świadomości.
Choroba alkoholowa, wbrew ogólnemu założeniu, prowadzi nie tylko do marskości wątroby, ale także uszkadza mięsień sercowy, nerki oraz mózg. W strefie społecznej doprowadza do alienacji chorego, który zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki w pracy, traci zainteresowanie rodziną i przyjaciółmi, izoluje się od najbliższych.
Leczenie problemu alkoholowego
Alkoholizm jest w dużej mierze chorobą bagatelizowaną przez społeczeństwo, bo „przecież wystarczy nie pić”. Tymczasem jest to problem o wiele bardziej złożony, który wymaga pomocy fachowców.
Pierwszym, niezwykle ważnym etapem, jeśli chodzi o leczenie problemu alkoholowego, jest samoświadomość pacjenta i przyznanie się do problemu. Jest to jeden z najważniejszych etapów, gdyż bez niego leczenie jest praktycznie niemożliwe.
Następne podejmowane kroki to diagnostyka, detoksykacja (choć nie zawsze) i abstynencja. Pomocny na tym i późniejszych etapach leczenia okazuje się, coraz częściej stosowany, Esperal, czyli wszywka alkoholowa, która, w przypadku spożycia przez pacjenta nawet minimalnej ilości alkoholu, spowoduje u niego pojawienie się nieprzyjemnych objawów podobnych do bardzo silnego kaca.
Sama procedura wszczepienia wszywki jest bezpieczna, oczywiście jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiednich warunkach i przez doświadczony personel, jak na przykład w klinice: https://alkoklinika.com/o-zabiegu/. Kolejnym etapem jest psychoterapia indywidualna oraz spotkania grupowe.
Leczony, ale czy wyleczony?
Terapia, samozaparcie i wsparcie bliskich, to punkty, które nie tylko są ważne w trakcie leczenia, ale również po jego zakończeniu.
Niestety w przypadku alkoholizmu nie mówi się o całkowitym uleczeniu, ponieważ jest to choroba nieuleczalna. Jedyną możliwą ścieżką, by znów nie pogrążyć się w nałogu, jest odpowiednia motywacja i przestrzeganie wyznaczonych zasad.
Należy bezwzględnie odciąć się od środowiska kojarzącego się z nałogiem. Mówić otwarcie o swoim problemie i odmawiać alkoholu (w każdej sytuacji). Skupić się na osobach, które rozumieją i wspierają chorego w walce z nałogiem, a także nadal uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia.