Praca z Pacjentem zgłaszającym się do diagnozy uzależnienia od alkoholu i uzyskania ewentualnej pomocy, jaką jest terapia uzależnień, wymaga skoncentrowania szczególnej uwagi na świadomości i tożsamości, jaką posiada Pacjent. Nawiązanie więzi terapeutycznej z Pacjentem jest bezwzględnym warunkiem ewentualnej dalszej pracy terapeutycznej w zakresie zdiagnozowania uzależnienia i jego efektywnego leczenia.
Autor artykułu – Sławomir Poniatowski – pracuje z osobami uzależnionymi w ramach terapii indywidualnej oraz w Ośrodku Leczenia Uzależnień Camel w Iławie.
Pierwsze spotkanie Pacjenta z Terapeutą
Pacjenci nawiązujący pierwszy kontakt z danym terapeutą mają skłonności do konfabulacji, ukrywania emocji, uczuć i przyczyn dla których rozważają podjęcie terapii lub nadmiernego mówienia o wszystkim, co wydaje im się istotne. Kluczowym zadaniem terapeuty jest właściwa ocena świadomości jaką posiada Pacjent w zakresie swojego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, co pozwoli uzyskać wiedzę niezbędną do postawienia wstępnej diagnozy uzależnienia Pacjenta.
Pierwsza rozmowa z Pacjentem zawiera m.in. standardowe pytania pozwalające zidentyfikować ewentualne uzależnienie od alkoholu dotyczące: ilości, częstotliwości, stężenia i rodzaju spożywanych substancji oraz zauważonych szkód i strat ponoszonych wskutek spożywania. Pacjenci w pierwszym kontakcie z terapeutą skupiają się często na bezpośrednich przyczynach (zdarzeniach, konfliktach, traumatycznych przeżyciach), które doprowadziły do spotkania, które sprawiły, że Pacjent zaczął się zastanawiać nad swoją tożsamością. Niezwykle ważne jest aby terapeuta w pierwszym kontakcie pozwolił Pacjentowi opowiedzieć, co bezpośrednio skłoniło go do podjęcia decyzji w zakresie spotkania.
Uzyskanie przez Pacjenta uzależnionego od alkoholu świadomości swojego stanu zdrowia jest koniecznym warunkiem dalszej pracy terapeutycznej.
Więź terapeutyczna kreuje się w czasie gdy Pacjent zawierza terapeucie swój problem, dzieli się informacjami na temat tego co jest dla niego ważne, co czuje i myśli o sobie. W pierwszym kontakcie z Pacjentem należy też dokonać rozpoznania na temat tego, jaką Pacjent ma wiedzę o samym uzależnieniu, czy w przeszłości podejmował leczenie i z jakim skutkiem, jak ocenia wcześniejszy kontakt z terapeutą i jakie ma oczekiwania od bieżącego spotkania.
Początek pracy terapeutycznej z osobą uzależnioną
Reasumując – pierwsze spotkanie z Pacjenta z Terapeutą powinno pozwolić na postawienie wstępnej diagnozy w zakresie uzależnienia Pacjenta i dalszej pracy z Pacjentem, formy tej pracy, rodzaju zalecanej terapii, często też określenie innych form pomocy. Moje osobiste doświadczenia wskazują, że pierwszym etapem pracy z Pacjentem stanowiącym niezbędny początek pracy terapeutycznej jest określenie świadomości Pacjenta. Uzyskanie przez Pacjenta uzależnionego od alkoholu świadomości swojego stanu zdrowia jest koniecznym warunkiem dalszej pracy terapeutycznej.
mgr Sławomir Poniatowski
Terapeuta leczenia uzależnień i współuzależnień
Pracuje w Ośrodku Leczenia Uzależnień Camel w Iławie
www.osrodekcamel.pl
Sławomir Poniatowski jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, studia ukończone w 1998 r. obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy. Praca zawodowa autora koncentrowała się w Ośrodkach Pomocy Społecznej, m.in. w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej Sochaczewie, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku oraz innych Ośrodkach, gdzie do zadań autora należał m.in. udział w postępowaniu z udziałem osób uzależnionych od alkoholu, redagowanie strategii i programów przeciwdziałania uzależnionym od alkoholu i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W 2016 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej pod firmą Kancelaria Doradcy Prawnego, którą obecnie prowadzi w formie punktu interwencji kryzysowej. Pan Sławomir pracuje z osobami uzależnionymi w ramach terapii indywidualnej oraz w Ośrodku Leczenia Uzależnień Camel w Iławie.
Prowadzi też bloga dla osób uzależnionych i współuzależnionych: interwencjakryzysowaprawnikterapeuta.blogspot.com