Alkohol, narkotyki, leki, hazard, Internet czy nawet praca – uzależnienia od substancji i konkretnych zachowań są obecnie tak powszechne, że często uznaje się je za choroby cywilizacyjne. Decyzja o rozpoczęciu leczenia nie jest łatwa, ale to jedyny sposób, aby zatrzymać pogłębianie się uzależnienia oraz wyjść na prostą. Stworzyliśmy krótki poradnik, jak przygotować się do rozpoczęcia terapii skierowany do pacjentów z Warszawy i okolic dlatego, jeśli szukasz ośrodka w tym regionie, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Jak wybrać ośrodek terapii uzależnień w Warszawie?
W Warszawie i okolicznych mniejszych miejscowościach mamy do wyboru zarówno prywatne, jak i publiczne ośrodki leczenia uzależnień. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
Prywatne ośrodki terapii są cenione przede wszystkim ze względu na krótki czas oczekiwania – do wielu placówek dostaniesz się jeszcze tego samego dnia. Dla porównania, w maju 2022 roku średni czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia alkoholizmu na NFZ w Warszawie to 39 dni. Warto więc zastanowić się, co jest Twoim priorytetem: darmowa terapia czy krótki czas oczekiwania i bardziej komfortowe warunki.
Do wyboru pozostają dwie formy terapii: krótko- i długoterminowa. Terapia krótkoterminowa zazwyczaj trwa od ok. miesiąca do dwóch, a długoterminowa – od pół roku do maksymalnie dwóch lat. Dłuższa terapia jest polecana przede wszystkim osobom, które mają bardziej skomplikowane problemy (uzależnienia krzyżowe, zaburzenia osobowości itp.). W większości przypadków trwałe efekty pojawiają się już po ok. sześciu tygodniach terapii.
Wiele warszawskich ośrodków oferuje pomoc zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Terapia ambulatoryjna (dochodząca) to po prostu regularne spotkania z terapeutą, dlatego jest wygodnym rozwiązaniem dla osób uzależnionych, które są w stanie pracować. Jeżeli jednak zachowanie trzeźwości jest dla Ciebie wręcz niemożliwe, lepszym wyjściem będzie stacjonarny pobyt w ośrodku, gdzie z dala od codziennego otoczenia łatwiej skupić się na walce z problemami.
Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?
Organizacja dnia różni się w zależności od ośrodka, ponieważ wiele z nich korzysta z autorskich programów pracy z pacjentami. Najważniejsze są oczywiście zajęcia terapeutyczne, ale w wielu ośrodkach osoby uzależnione dodatkowo regularnie ćwiczą czy uczestniczą w warsztatach artystycznych. Ważne jest przede wszystkim poważne traktowanie terapii i dostosowanie się do reguł panujących w klinice.
Jakie ośrodki terapii uzależnień działają w Warszawie?
W Warszawie dostępne są liczne placówki prowadzące zarówno detoks, jak i terapię. Znajdziesz tutaj ośrodki oferujące leczenie alkoholizmu, narkomanii (w tym uzależnienia od dopalaczy), lekomanii, nałogowego hazardu, uzależnienia od gier i Internetu czy seksoholizmu. Wiele ośrodków oferuje też transport do placówki, dlatego nie musisz rezygnować z leczenia z powodu problemów z dojazdem. Kliniki dbają o anonimowość osób uzależnionych – ośrodki zazwyczaj z zewnątrz wyglądają jak zwyczajne hotele, a po pacjentów przyjeżdża nieoznakowany samochód. Nad bezpieczeństwem czuwają pielęgniarki i terapeuci uzależnień, a niektóre ośrodki zapewniają nawet całodobową opiekę lekarską.
Ile kosztuje pobyt w ośrodku prywatnym?
Koszt pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie oczywiście różni się w zależności od placówki. Miesiąc terapii stacjonarnej zazwyczaj kosztuje ok. 10 000 złotych, chociaż można znaleźć też droższe i tańsze oferty – w zależności od tego, na jakim standardzie Ci zależy. Terapia ambulatoryjna oczywiście jest tańsza i kosztuje ok. 3 000 złotych miesięcznie. Po zakończeniu terapii podstawowej, warto rozważyć uczestnictwo w leczeniu pogłębionym. Zazwyczaj odbywa się to w formie cotygodniowych spotkań, często grupowych. Ceny zaczynają się tutaj od ok. 150 zł za jedną sesję terapeutyczną.
Jak przygotować się do pobytu w ośrodku?
Kiedy już zdecydujesz, jaka forma terapii będzie dla Ciebie najlepsza, zostaną przygotowania do jej rozpoczęcia. Zasady przyjęcia różnią się w zależności od placówki – wiele prywatnych ośrodków terapii w Warszawie nie wymaga trzeźwości w momencie rozpoczęcia leczenia – jeśli placówka oferuje również detoks. Oprócz rzeczy osobistych, trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeżeli przyjmujesz na stałe leki, trzeba zabrać ich zapas oraz dokumentację medyczną, która potwierdza konieczność ich zażywania. Warto sprawdzić regulamin ośrodka, ponieważ wiele prywatnych placówek zezwala na posiadanie telefonu czy laptopa oraz zapewnia dostęp do Internetu.
Ośrodki NFZ pomagają również pacjentom nieubezpieczonym, jednak jeżeli masz ubezpieczenie zdrowotne, powinieneś zabrać ze sobą dokument, który to potwierdza. Warto też wziąć pod uwagę, że warunki przyjęcia do darmowych ośrodków zazwyczaj są bardziej rygorystyczne, często nie można mieć dostępu do telefonu i Internetu, wiele placówek wymaga też całkowitej trzeźwości w momencie przyjęcia.
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z konkretnym ośrodkiem leczenia uzależnień lub po prostu z nami. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu: +48 535 040 470 oraz adresem e-mail: [email protected].